Bylinky

Alchemilka obyčajná
„Dve tretiny operácií žien by bolo úplne zbytočných , keby sa ženy najprv dlhší čas liečili touto bylinkou, lebo ona lieči zápaly podbrušia, horúčku, sneť, hnisanie, vredy a prietrže.“ (Švajčiarsky farár Kunzle) Veľmi dobre pôsobí pri menštruačných poruchách, výtoku, pri ochorení podbrušia a nevoľnosti v prechode. Spolu s rebríčkom priaznivo ovplyvňuje menštruáciu. Používa sa ako prostriedok odvodňujúci a posilňujúci srdce pri traumatických horúčkach, hnisavých ranách a zanedbaných vredoch, po viacnásobnom vyplachovaní zahojí ranu v priebehu dňa, odstraňuje tiež bolesť svalov a končatín, pomáha pri málokrvnosti. Veľmi pomáha pri poranení pri pôrode, pri ochabnutí podbrušia žien, ktoré majú ťažký pôrod alebo sklon k potratu, upevňuje plod a posilňuje väzivo maternice, ženy so sklonom k týmto ťažkostiam by mali od tretieho mesiaca piť alchemilku. Je určená na všetky ženské choroby, spolu s pastierskou kapsičkou pomáha pri obrátení maternice a slabinovej prietrži.. Používa sa pri tučnote a slabom spánku, často by ju mali piť cukrovkári, slabé deti a ľudia so slabým srdcom – piť čaj z alchemilky a zvonka ním umývať oblasť srdca.
Prvosienka jarná
Veľmi utišujúco pôsobí na srdce a nervy, čistí krv a z tela vylučuje jedovaté látky, ktoré spôsobujú dnu a reumatické bolesti. Zápar z prvosienky zmierňuje migrénu a nervové bolesti hlavy , vynikajúco pôsobí proti zápalom srdcového svalu, vodnatieľke a sklonom k porážke. Odvar z koreňov, sladený medom je výborný na obličky, lebo uvoľňuje močové kamene. Pre ľudí, ktorí trpia silnou nespavosťou, je vynikajúca čajová zmes: 50g prvosienky, 25g levandule, 10g ľubovníka, 15g chmeľových šištičiek, 5g koreňa valeriány. Jedna lyžička zmesi sa zaparí 1 l vody a nechá sa lúhovať 3 min. Zápar sa pije veľmi teplý po dúškoch pred spaním.
Rebríček obyčajný
„Ženy by sa uchránili pred mnohými chorobami, keby občas siahli po rebríčku.“ Na rakovinu podbrušia je potrebné piť toľko rebríčkového záparu, koľko sa len dá, čím viac, tým lepšie. Pri zápale vaječníkov, už prvý kúpeľ v rebríčku odníme bolesť a zápal začne ustupovať, takého kúpele sú dobré aj pri nočnom pomočovaní detí a starších ľudí, ako aj pri bielotoku, nepravidelnej menštruácii, pri prechode. Rebríčkový zápar používame pri bolestivých návaloch krvi do hlavy, , keď má človek pocit, že mu ide hlava prasknúť, takisto proti závratom, nevoľnostiam, bolestiam očí sprevádzaným slzením, pichavým bolestiam očí a krvácaniu z nosa. Záchvat migrény spôsobený počasím odstráni šálka záparu z rebríčka, keď sa pije teplý po dúškoch. O tom, že rebríček pôsobí priamo a najlepšie na kostnú dreň a upravuje krvotvorbu, vie len málokto. Pomáha pri chorobách kostnej drene, kostižere, na zastavenie krvácania, pri krvácaní z pľúc. Rebríček spolu s koreňom puškvorca vylieči rakovinu pľúc, puškvorec sa cez deň žuje a ráno a večer sa po dúškoch pije rebríčkový zápar. Pri krvácaní do žalúdka a silne krvácajúcich hemoroidoch, takisto pri tlaku v žalúdku a pri silnej záhe, zápar veľmi rýchlo pomôže. Pri prechladnutí, bolestiach chrbta alebo reumatických bolestiach treba piť zápar taký horúci ako sa len znesie. Upravuje činnosť obličiek, odstraňuje nechuť do jedla, vetry, žalúdočné kŕče, poruchy pečene, zápaly žalúdočno – črevného traktu, zvyšuje činnosť črevných žliaz a pôsobí na pravidelnosť stolice.
Lipkavec obyčajný
Je veľmi smutné, že sa v dnešnej dobre skoro zabúda na tak vzácnu bylinku, v dobre, keď je tak veľmi rozšírená rakovina. Treba zdôrazniť, že sila čerstvej rastliny je podstatne vyššia a pri ťažkých ochoreniach ju treba používať v čerstvom stave. Lipkavec čistí obličky, pečeň, slinivku brušnú a slezinu od chorých látok. Kto trpí na poruchy lymfatického systému, mal by denne piť lipkavcový čaj. , pôsobí proti anémii, vodnatieľke a pichaniu v boku. Čaj používaný zvonka pomáha pri všetkých kožných chorobách, ranách, vredoch, uhroch, napína zvädnutú pokožku. Odporúča sa pri zadržiavaní moču, pri ťažkostiach s pieskom a kameňmi. Proti strume pomáha denné kloktanie. Lipkavec je spoľahlivým prostriedkom aj pri ťažkej chorobe obličiek, hnisaní obličiek, dialýze, veľmi účinný je spolu s hluchavkou a zlatobyľou. Čajovina sa zaparí a pol šálky sa vypije na lačno 30 min pred raňajkami, zvyšok cez deň po dúškoch, pri ťažkej chorobe užívame 4 šálky denne. Vyplachovanie lipkavcom pomáha pri rakovine jazyka, šťava s maslom je dobrá pri všetkých druhoch rakovinových ochorení kože a nádoroch.
Puškvorec obyčajný
Používa sa na posilnenie zažívacích ústrojov, pri plynatosti žalúdka a čriev, kolikových záchvatoch, veľmi pomáha pri ochorení žliaz a dne. Prispieva k otepleniu a odhlieneniu čriev a žalúdka. Odporúča sa pri „lenivých črevách“ a slabej látkovej výmene. Pomáha pri poškodení obličiek a je dobrým prostriedkom na prečistenie celého tela. Studené ruky a nohy sa 20 min máčajú v puškvorcovom kúpeli, ktorý si pripravíme tak, že koreň namáčame do studenej vody, necháme lúhovať celú noc, potom prihrejeme na bod varu, lúhujeme 5 min, v mierne ochladenom máčame ruky alebo nohy. Rakovina pľúc sa dá liečiť žutím puškvorcového koreňa a ráno a večer sa pije čaj z rebríčka. Rakovina čriev sa lieči nasledovne: do šálky studenej vody dáme zarovnanú lyžičku puškvorca, necháme lúhovať cez noc, ráno trošku prihrejeme, zamiešame a pijeme pred a po každom jedle dúšok. Teda 6 dúškov za deň, viac sa nemá piť. Čaj treba zohriať vo vodnom kúpeli. Táto liečba sa vzťahuje na celkový žalúdočný a črevný trakt, vrátane pečene, žlčníka, sleziny a slinivky brušnej. Puškvorec vyrovná nedostatok aj nadbytok žalúdočnej kyseliny. Šesť dúškov puškvorca pomáha pri žalúdočných bolestiach, dvanástnikových vredoch, trvalej hnačke, krvavej hnačke – tu sa k 6 – tím dúškom užívajú aj dve šálky záparu z nechtíka.
Praslička roľná
„ Je nenahraditeľná a neoceniteľná pri krvácaní, chrlení krvi a pri močových a obličkových chorobách, pri kameňoch a piesku. Vykonáva mimoriadne služby pri zastaraných chorobách, zahnívajúcich ranách, dokonca pri rakovinových nádoroch.“ Kneipp Je známa pri chorobách obličiek a mechúra a pre svoje krv zastavujúce účinky. Všetci ľudia by od určitého veku mali denne vypiť šálku prasličkového čaju. Zmizla by všetka reuma, dna a nervové choroby. Niet lepšieho prostriedku na prechladnutie mechúra so zvieravými bolesťami ako zápar z prasličky, ktorej pary necháme pod kúpacím plášťom pôsobiť na mechúr 10 minút. Pri piesku v obličkách, obličkových a mechúrových kameňoch sú výborné horúce sedacie kúpele z prasličky, pije sa pri nich horúci prasličkový zápar, moč sa zadržiava, aby sa potom pod tlakom kamienky vyplavili. Je najlepším preventívnym prostriedkom proti rakovine. Zmes prasličky a ľubovníka , jedna - dve šálky denne, pomáha proti nočnému pomočovaniu. Kloktá sa pri chorobách ďasien, krvácaní ďasien, zápaloch.. Ženám pri výtoku pomáhajú sedacie kúpele. Jeden z najlepších prostriedkov pôsobiacich na pľúca pri chronickom zápale priedušiek a pľúcnej tuberkulóze. Výskumy potvrdzujú, že dlhodobé pitie zastavuje rast zhubných rakovinových nádorov, až napokon zmiznú. Prasličkové kúpele prinesú úľavu aj pri ťažkom poškodení chrbtice, medzi stavcových platničiek.. Významný nervový lekár Dr. Wagner: „ Dve tretiny nervove chorých ľudí by nemuseli ísť do nemocnice, keby mali zdravé obličky.“ Títo ľudia by mali využívať prasličkové sedacie kúpele, ráno a večer piť po šálke prasličkový zápar a počas dňa pŕhľavový a rebríčkový zápar.
Hluchavka biela
Dve šálky denne pomáhajú pri chorobách podbrušia a pri menštruácii. Ženy s často chorľavým podbruším by mali piť tento zápar. Prečisťuje krv, odstraňuje nespavosť z nervozity. Pomáha pri zlom vylučovaní moču, bolestiach a pálení pri močení, pri ťažkom ochorení obličiek a pri srdcovej vodnatieľke. Kvety sa používajú pri poruchách trávenia a kožných vyrážkach – pije sa jedna šálka dopoludnia. Pri kŕčových žilách si pomáhame obkladmi zo záparu. Odporúča sa pri ochrnutí močového mechúra, prechladnutí mechúra a pri zápale obličiek sedací kúpeľ. Pri nevyliečiteľnom zvrašťované obličiek, prevodnení a pri dialýze veľmi priaznivo pôsobí zmes: hluchavka, lipkavec a zlatobyľ v rovnakom pomere.
Ľubovník bodkovaný
Liečivá sláva ľubovníka siaha až do starého Grécka. Stredoveký reformátor medicíny Paracelsus ho uvádza ako najlepší rastlinný liek sveta. Aj v dnešnej fytoterapii nachádza široké uplatnenie a jeho vynikajúce liečivé vlastnosti možno právom označiť' za výnimočné. Jeho účinná látka hypericín podporuje dýchanie buniek, čím zlepšuje látkovú premenu a prospieva všetkým orgánom tela. Z mnohých liečebných možností ľubovníka sú na prvom mieste choroby pečene a žlčníka, žalúdočné vredy, veľké množstvo žalúdočnej kyseliny, poruchy močových ciest a pomočovanie detí. Čaj z ľubovníka je veľmi dobrý na nervy - upokojuje, priaznivo vplýva na psychiku, pomáha zbaviť' sa depresívnych stavov, stresu, strachu, úzkosti, neurózy a nespavosti. Je dobrý aj pri srdcových chorobách, hlavne chronických, zlepšuje krvný obeh až do krvných vlásočníc a je vhodný aj do čajových zmesí pri všetkých menštruačných poruchách a pri ťažkostiach v klimaktériu. Ľubovníkový čaj je chutný, možno ho piť' ako lahôdkový čaj samostatne, no môže byt' tiež súčasťou rôznych preventívnych chuťových liečivých čajových zmesí. Odporúčam ho piť' najmenej tri týždne, lebo len tak sa prejaví jeho celkový dobrý účinok a ostane trvalý. Čaj sa používa pri nervových poruchách a všetkých druhoch nervových ochorení, vynikajúci proti hnačkám. Ľubovníkom sa liečia aj poruchy reči, nepokojný spánok, hysterické záchvaty, námesačnosť, nočné pomočovanie a depresie – okrem pitia čaju účinne pomáhajú aj sedacie kúpele z ľubovníka.
Nechtík lekársky
Ako krv prečisťujúca bylinka je našim najlepším pomocníkom pri infekčnej žltačke. Pôsobí prečisťujúco, upravuje krvný obeh a rýchlo hojí rany. Nechtíková masť sa používa na zápaly ciev, nevyliečiteľné vredy, omrzliny, rany po popálení, vredy na prsiach, pleseň nôh.. Nechtíková tinktúra je veľmi dobrá ako obklad na rany, pomliaždeniny, výrony krvi, natiahnuté šľachy, hnisavé, rakovinové nádory, preležaniny, opuchy a hrče.. Záparom z nechtíka sa dosahujú vynikajúce výsledky v boji s rakovinou, keď sa už nedá operovať, treba ho piť dlhší čas. Pomáha pri žalúdočných a črevných chorobách, kŕčoch, vredoch, zápale hrubého čreva, krvavom moči, je prvoradým pomocníkom pri vírusových chorobách a bakteriálnych výlučkoch. Vynikajúco lieči pečeň, umývaním očí vlažným čajom z nechtíka sa zlepší zrak. Pri rakovinových vredoch a nádoroch, pri zle hojacich sa ranách pomáha umývanie záparom z nechtíka a prasličky v rovnakom pomere. Polievková lyžica zmesi na pol l vody. Chrastavosť v nose sa dá ľahko vyliečiť nechtíkovou masťou.
Podbeľ liečivý
Jeho protizápalové a hlien uvoľňujúce vlastnosti výborne pôsobia proti zápalu priedušiek, hrdla a hltanu, astmy, zápalu pohrudnice, pri zdĺhavom kašli či zachrípnutí viackrát za deň pijeme podbeľový zápar. Pri chronickom zápale priedušiek vdychujeme paru z podbeľa. Napuchnuté nohy sa mali častejšie kúpavať v zápare z podbeľových listov. Sirup z listov je vynikajúci pri chorobách pľúc a priedušiek. Na zapálené cievy priložíme čerstvé listy, ktoré sme vymiešali s čerstvou smotanou na hmotu a obviažeme šatkou.
Zlatobyľ obyčajná
Používame ju pri ochorení čriev a krvácaní z čriev. Osvedčila sa najmä ako výborný liek na choroby obličiek a mechúra, keďže zbavuje telo prebytočnej vody. Zlatobyľ pôsobí spolu s lipkavom a hluchavkou dokonca aj pri degenerácii obličiek, pri prevodnení, a pri pripojení na umelú obličku. Všetky duševné a citové zážitky sa odreagúvajú cez obličky, na každom duševnom šoku, či už je to náhla smrť blízkeho alebo iné nešťastie sa podieľajú a trpia obličky. Preto treba pri sklamaniach a iných duševných záťažiach piť zápar zo zlatobyle obyčajnej.
Rumanček kamilkový
Pomáha pri vetroch, hnačkách, vyrážkach, bolestiach žalúdka, pri menštruačných poruchách, nespavosti, zápaloch prisemenníka, horúčkach, bolestivých ranách, bolestiach zubov. Pôsobí potopudne, upokojujúco a proti kŕčovo, dezinfikuje a brzdí zápaly, najmä zápal sliznice. Rumančekové kúpele pôsobia upokojujúco, najväčší vplyv majú na nervový systém. Po vyčerpaní a ťažkých chorobách dodávajú energiu. Rumanček uľahčuje stolicu, pričom nespôsobuje preháňanie, a tak nepriamo vplýva na liečenie hemoroidov, ktoré zvonka natierame rumančekovou masťou. Vdychovanie pary vylieči nádchu a čelné dutiny, treba ostať v teple. Vtieraním rumančekového oleja sa vráti pohyb ochrnutým končatinám. Keď z tela neodchádza moč, povaríme veľkú fľašu vína s rumančekom a každé ráno a večer vypijeme jeden pohár.
Mäta pieporná
Má účinky proti kŕčom, nadúvaniu, podporuje tvorbu a vylučovanie žlče. Zvyšuje vylučovanie tráviacich enzýmov a podporuje chuť do jedla. Znecitlivuje sliznicu žalúdka a tlmí nutkanie na zvracanie. Používa sa na ochorenia žalúdka a žlčníka, pije sa 3 krát denne pred hlavným jedlom. Je to liečivá bylinka s priaznivými účinkami proti prechladnutiu a chrípke. Pomáha pri tráviacich ťažkostiach, bolesti bruška u detí, alebo pri prejedení a nadúvaní. Má mierne uvoľňujúci vplyv na hladké svaly tepien, čím sa znižuje krvný tlak. Mätový kúpeľ: - na uvoľnenie boľavých a opuchnutých nôh, ako ja zmiernenie reumatických problémov, či ošetrenie popraskaných rúk. Pomáha potlačiť psychické napätie.
Medovka lekárska
Slávny lekár Paracelsus nazýval Medovku „ elixírom života“. Lieči totiž všetky orgány tela, ktoré postihli vplyvom stresu chorobné zmeny, uvoľňuje nervové kŕče žalúdka, upokojuje búšenie srdca, pôsobí ukľudňujúco na psychiku. Je výborným uspávacím prostriedkom, čaj možno piť denne.
Pestrec mariánsky
Liečivé účinky boli známe už v Antike, kde sa používal najmä pri ochoreniach pečene a žlčníka. Má výrazné ochranné účinky na tkanivo pečeňových buniek, odstraňuje toxické látky z organizmu... Tým, že chráni pečeň, chráni aj ostatné dôležité orgány tela pred poškodením. Možno ho úspešne použiť pri akýchkoľvek otravách , či už alkoholom, liekmi, ťažkými kovmi, jedmi, škodlivinami zo životného prostredia. Rovnako priaznivé účinky boli zaznamenané i pri znižovaní hladiny cholesterolu v krvi ako aj pri preventívnom pôsobení proti ateroskleróze. Pri dlhodobých liečbach a kúrach, proste vždy, keď je nutné podporiť funkciu žlčníka a pečene, je nutné piť tento čaj. Ľudovo sa používajú rozdrvené alebo rozhryzené plody ako liek pri poškodenej pečeni, žlčníkových kameňoch, kolikách a chorobách sleziny, v dávke 4 – 5 krát denne po jednej kávovej lyžičke pri jedle s dostatočným množstvom tekutín. Pripravuje sa aj odvar 10 g plodov variť v 1 litri vody, nechuť vyvrieť na polovicu a každú hodinu užiť lyžicu. Na zlepšenie funkcie pečene a žlčníka sa pripravuje čaj miešaný z plodov pestreca mariánskeho s vňaťou mäty piepornej v rovnakom pomere. Zvonka sa používa do kúpeľov a na obklady pri zlatej žile a pri vredoch predkolenia. Pri liečbe dlhodobých pečeňových chorôb kombinujeme s : lastovičníkom, púpavou, ľubovníkom, čakankou, repíkom, medovkou a benediktom. Droga môže zvyšovať krvný tlak, je vhodná na dlhodobé užívanie.
Pastierska kapsička
Používa sa na všetky krvácania, napr. z nosa, žalúdka, čriev a obličiek, pri nepravidelnom krvácaní z maternice. Veľmi dobre pôsobí na ťažko liečené rany – omývame ich nálevom. Pri silnom menštruačnom krvácaní sa pijú 8 – 10 dní pred začiatkom menštruácie 2 šálky denne, čaj pripravovaný ako horúci zápar, tento čaj je dobrý na reguláciu menštruácie počas puberty. Počas prechodu by mala každá žena piť denne 2 šálky 4 týždne., urobiť 3 týždne prestávku a potom znova. Pri krvácaní zlatej žily sa robia malé výplachy čreva alebo sa omýva miesto vlažným nálevom. Pri krvácaní obličiek sa pijú 2 šálky denne kapsičky a prasličky v rovnakom pomere. Pri vysokom a nízkom krvnom tlaku pomáha táto rastlina takisto ako imelo, rozdiel je v tom, že imelo sa nevarí, ale robí sa z neho studený nálev, kapsička sa pripravuje horúcim nálevom. Pijú sa 2 šálky denne až kým sa tlak normalizuje. Pri všetkých ochoreniach svalov sa robí tinktúra z kapsičky.
Šalvia lekárska
Šalvia, ktorá rastie divoko v poli sa používa na vyplachovanie hrdla, nie však vnútorne. Robí sa z nej šalviový ocot , ktorý sa používa na natieranie chorých, ktorý dlho ležia. Omnoho liečivejšia je šalvia záhradná. Čaj z nej, keď sa pije častejšie posilňuje celé telo, chráni ho pred mŕtvicou a veľmi priaznivo pôsobí proti ochrnutiu. Aj lekári ju používali proti kŕčom, chorobám miechy, žliaz, pri trasení údov, a to s najlepším výsledkom. Zo šalvie sa robí zápar, na jednu šálku čajová lyžička, nechá sa krátko lúhovať a pije sa 2x denne po jednej šálke pomaly po dúškoch po celý deň. Má dobrý účinok na chorú pečeň, odstraňuje nadúvanie a všetky ťažkosti, ktoré sú spojené s chorou pečeňou. Čistí krv, vyháňa hlien z dýchacích ústrojov a žalúdka, lieči črevné poruchy a hnačky. Veľa ľudí by neprišlo o mandle, keby občas siahli po šalvii. Jedovaté látky, ktoré mandle zachytávajú, idú potom rovno do obličiek. Sedací kúpeľ veľmi pomáha ľuďom so slabými nervami a ženám s chorobami v podbruší. Na sedací kúpeľ sa berú 2 hrste , nechajú sa stáť 12 hodín v studenej vode, pred vyliatím do vane, sa ešte prihreje. Trvanie kúpeľa je 20 minút, srdce nesmie byť pod vodou. Šalvia sa nesmie užívať dlhodobo!
Skorocel kopijovitý
Používa sa najmä pri všetkých chorobách dýchacích ciest, pri silnom zahlienení, kašli, pľúcnej astme, tuberkulóze... Čistí, ako žiadna iná rastlina, krv, pľúca a žalúdok, je dobrý pre tých, ktorí sú málokrvní, majú znečistenú krv, slabé pľúca a obličky, vyzerajú bledí, majú vyrážky a lišaje, kašlú a sú zachrípnutí, chudí...pomáha slabým deťom, ktoré zaostávajú vo vývoji. Čajový nálev je vynikajúci na choroby pečene a mechúra. Skorocelový sirup čistí krv od všetkých chorôb a jedovatých látok. Berie sa z neho každý deň pred každým jedlom jedna čajová lyžica ä u detí 1 čajová lyžička). Tento sirup je najlepší domáci prostriedok na ochorenie pľúc a astmu. Od pradávna je obľúbeným prostriedkom na rany. Čerstvé rozmliaždené listy sa priložia na trhliny v koži, pri rezných ranách, pri poštipnutí osou, dokonca aj pri uhryznutí besným psom a hadom. Skorocelový olej pomáha pri rakovine kože, všetkých kožných problémoch, vyrážkach, preležaninách, jazvách, regeneruje kožné bunky, zaceľuje vrásky, koža je jemná a hladká... Taktiež je veľmi dobrý na liečbu psoriatických príznakov, červené miesta na tele sa natierajú čo najčastejšie, veľmi dobrý je na psoriázu vo vlasoch – nechá sa pôsobiť aj 24 hodín.
Repík lekársky
Má veľké liečivé účinky na všetky zápaly v krku, ústach a hrtane. Je dobré, keď si naň spomenieme pri angíne, chorobách hrdla, zápale ústnej sliznice. Ľudia, ktorí veľa hovoria alebo spievajú, mali by preventívne kloktať repíkovým čajom. Listy repíka veľmi účinne pôsobia na málokrvnosť, na rany, pri reume, seknutí v krížoch, tráviacich ťažkostiach, pri stvrdnutí pečene, zastavení činnosti pečene a chorobách sleziny. Denne je dobré vypiť 3 šálky záparu. Veľmi dobre pôsobí, keď si raz či dvakrát do roka urobíme repíkový kúpeľ. Trikrát denne jedna šálka repíkového čaju lieči rozšírenie srdca, žalúdka, čriev, rozdutie pľúc, a keď sa zápar užíva dlhšie, pomáha pri chorobách obličiek a mechúra. Veľmi sa odporúča pri kŕčových žilách a vredoch predkolenia.
Imelo biele
Starí bylinkári ho používali ako dôležitý a bezpečný liek proti epilepsii. Odporúča sa pri chronických kŕčoch a hysterických záchvatoch. Ľudia sa veľmi čudujú, prečo je imelo tak veľmi chválené, keď je vlastne jedovaté. Imelo, teda listy a konáriky, nie sú vôbec jedovaté, no plody použité vnútorne sú otravné. Keď ich však zmiešame s bravčovou masťou, výborne pomáhajú na omrzliny staré aj niekoľko rokov. Keďže imelo má najlepší vplyv na celkovú funkciu žliaz, je výborným prostriedkom na povzbudenie látkovej výmeny. Súčasne dobre vplýva na slinivku brušnú, po dlhodobej čajovej kúre sa celkom stratí príčina vzniku cukrovky. Ľudia, ktorí trpia na chronické poruchy látkovej výmeny, mali by podstúpiť aspoň polročnú imelovú kúru. Imelo evidentne pôsobí aj keď je narušená hormonálna funkcia. V tomto prípade treba piť najmenej dve šálky denne a to ráno a večer. Imelo výnimočne pôsobí aj proti vápenateniu ciev, mimoriadne sa odporúča pri porážke, ktorá by vôbec nemusela nastať. Po porážke pijeme počas 6 týždňov denne tri šálky, tri týždne dve šálky a dva týždne jednu šálku imelového čaju a to prvú šálku pred raňajkami a po nich, druhú pred obedom a po ňom, a tretiu pred večerou a po nej, vždy po pol šálke. Imelo sa používa ako prostriedok zastavujúci krvácanie, pomáha pri krvácaní z nosa, pľúc, čriev, pôsobí pri týfuse, na srdce a krvný obeh. Táto rastlina normalizuje fungovanie celého tela – vysoký tlak znižuje a nízky dvíha. Tým sa nepokojné srdce utíši a činnosť srdca zlepší. Zmiznú všetky sprievodné znaky súvisiace s narušeným krvným tlakom, ako sú návaly krvi do hlavy, pocity závratu, šelest v ušiach a poruchy zraku. Po imele môžu siahnuť aj ženy, normalizovaný krvný tlak pôsobí na poruchy maternice a menštruácie, pri ťažkostiach v prechode sprevádzaných búšením srdca a zrýchlením tepu, návalmi krvi do hlavy, pocitmi strachu a ťažkosťami s dýchaním možno niekoľko rokov piť tento čaj, čerstvá šťava z imela odstráni neplodnosť ženy. Dnes už je vedecky dokázané, že vysoké percento žien nad 50 rokov dostalo rakovinu prsníkov, keď dlhší čas užívali lieky na zníženie vysokého krvného tlaku. Načo podstupovať také riziko, keď máme imelo, v súčasnosti sa imelo začalo používať v medicíne preventívne i priamo proti rakovine. Rastlina prečisťuje telo a odstraňuje z neho chorobné látky.
Materina dúška
Vo vreckách sa prikladá na bolestivé miesta na tvári, tele, na kŕče , na zápal trojklanného nervu, súčasne sa pije čaj. Kúpele sú veľmi osvedčené pri týfuse, salmonele, kúpeľ by mal trvať 20 minút. Olej z nej sa požíva pri obrne, pri porážke, skleróze multiplex, atrofii svalov, reumatizme a vykĺbení. Vnútorne sa dúška odporúča pri žalúdočných a menštruačných kŕčoch. Denne pijeme 2 šálky. V zmesi so skorocelom kopijovitým je osvedčeným liekom pri ochorení dýchacích ciest, ťažkom zahlienení priedušiek a pri prieduškovej astme. Do šálky dáme koliesko citróna a 1 čajovú lyžičku zmesi dúšky so skorocelom, zaparíme a pol minúty lúhujeme. Pri nebezpečenstve zápalu pľúc sa tento čaj pije každú hodinu po jednom dúšku, nesmie sa na to zabudnúť. Dúškovou tinktúrou sa natierajú končatiny slabo vyvinutým deťom a chorým na sklerózu multiplex. Nervózne deti, ale ja ľudia, ktorí sú podráždení, postihnutí depresiami, by sa mali v dúške kúpať, čoskoro sa budú cítiť zdraví. Dúška sa odporúča ako prostriedok proti alkoholizmu. Hrsť dúšky zalejeme litrom vriacej vody, 2 minúty lúhujeme. Z termosky dávame piť alkoholikovi každú štvrť hodinu po jednej polievkovej lyžici. Dostaví sa nevoľnosť, vracanie, silné preháňanie a močenie, potenie, no popri tom aj veľká chuť na jedlo a smäd. Kúru treba opakovať. Dúšku treba odporúčať aj pri epileptických záchvatoch, 2 šálky denne sa užívajú po celý rok ako čajová kúra trvajúca 2 až 3 týždne s desaťdennou prestávkou. Pri prechladnutí je vynikajúci dúškový sirup.
Veronika lekárska
Veronika, ľudovo biela betonika, nádchová zelina, rozrazil, úložník, či vretienko... Používa sa do zmesí na prečistenie krvi a spolu s pŕhľavou pomáha liečiť chronické ekzémy. Slabé, precitlivené osoby ju dobre znášajú na žalúdok, upravuje trávenie. Odstraňuje aj zahlienenie žalúdka a črevné poruchy. Má vynikajúce účinky proti nervozite, jedna šálka večer pred spánkom. Osviežuje pamäť a zaháňa závraty. Vynikajúco pôsobí pri žltačke a piesku v moči, pri reumatických a dnových bolestiach končatín. Pri zastaranom suchom prieduškovom kašli pôsobí vynikajúco. V starých knihách sa veronika opisuje ako zázračná rastlina, je dobrá pri zapálených a ťažko hojacich sa ranách, najmä v blízkosti holennej kosti ( píšťaly). Rany sa najskôr vykúpu v odvare a na noc sa dávajú obklady. Tinktúra z veroniky je osvedčená pri reumatických a dnových bolestiach – zvonku na natieranie, vnútorne 3 krát denne po 15 kvapiek s troškou vody alebo čaju. Každý rok treba bezpodmienečne piť istý čas zápar z veroniky. Nielenže spomaľuje vápenatenie ciev, ale mu aj zabraňuje, vynikajúco odbúrava cholesterol.
Vŕbovka málokvetá
Z vŕbovky sa aj pri najťažších prípadoch pijú len dve šálky denne, jedna ráno na lačno a jedna večer!!! Zázračne pôsobí na chorobné zväčšenie predstojnice – hypertrofiu prostaty. Čistí obličky a močové cesty...pri zlom uvoľňovaní moču ( po kvapkách ) už prvá šálka pôsobí veľmi povzbudivo. Úplne lieči rakovinu močového mechúra, choroby čriev a mechúra v dôsledku ožarovania, bolesti mechúra...
Palina pravá
Liečivé vlastnosti: Palina sa oddávna považuje za bylinu prospešnú hlavne žalúdku a celému tráviacemu traktu. Odvar z paliny pomáha pri pokazenom alebo otrávenom žalúdku, pri chorobách pečene, žlčníka a dvanástnika, pri poruchách tvorby žalúdočnej kyseliny. V ľudovom liečiteľstve sa odporúča i ako prostriedok proti črevným parazitom. Dlhodobejšie užívanie spôsobuje absintinizmus prejavujúci sa pocitom opitosti, kŕčmi až bezvedomím! Tehotným ženám sa užívanie paliny neodporúča. Upravuje nízky krvný tlak
SENNA
List senny patrí k najčastejšie užívaným rastlinným preháňadlám; radí sa k laxatívam s hydragogickým a antiabsorbčným účinkom. Užíva sa pri akútnych zápchach a vo všetkých prípadoch, keď je pri vyprázdňovaní potrebná mäkšia stolica - teda pri hemoroidoch, po operačných zákrokoch v konečníku alebo v análnej oblasti, pred alebo po brušných operáciách, k odstráneniu kontrastných látok po röntgene čriev. Mechanizmus účinku sennosidov je relatívne dobre preskúmaný – ich účinok sa najskôr rozvíja v súhre s črevnými baktériami, nimi sa hydrolyticky štepia a redukujú na anthrony, vlastnou účinnou formou drogy. Medzi vedľajšie účinky patrí červené zafarbenie moču a prechod časti anthracenových derivátov do materského mlieka. Predávkovanie vedie ku kolikovým bolestiam brucha. Kvôli riziku narušenia rovnováhy elektrolytov (strata draslíka) a vody v organizme sa dlhodobé užívanie neodporúča.